514 195 966

Masaż ajurwedyjski

Masaż ajurwedyjski

Masaż Ajurwedyjski – charakterystyka

Co to jest Ajurweda ? To wywodząca się ze starożytnych Indii, tradycja medyczna która swoje początki zakorzeniła 5000 lat temu, a jej zasady zostały zapisane w świętych księgach hinduizmu- Wedach. Traktaty dotyczące ajurwedy prezentują sposób postrzegania świata, człowieka, a także opisują choroby, objawy oraz sposób radzenia sobie z nimi. Zasady opisywane w księgach, zwracają uwagę na główne 3 czynniki przyczyniające się do tego jak się czujemy i w jakim stanie jest nasze zdrowie, a są nimi: odżywianie, styl życia oraz środowisko w jakim żyjemy. Słowo ajurweda, w dosłownym znaczeniu znaczy „wiedzę o życiu” i proponuje masaż jako jedną z form dbałości o własne ciało oraz zdrowie. Zabiegi do dnia dzisiejszego są stosowane w niektórych miejscach w Indiach jako tradycja przekazywania z pokolenia na pokolenie i traktowane jako jedną z czynności dnia codziennego.

Masaż Ajurwedyjski  – techniki

Masaż Ajurwedyjski charakteryzuje spokojna i intymna atmosfera, połączona z relaksacyjną muzyką oraz z użyciem olejków aromatycznych (sezamowego lub kokosowego).W zabiegu stosujemy techniki: ostukiwania, ugniatania, pocierania oraz ściskania które należy stosować w tej kolejności Ceremonia może być przeprowadzona na całym ciele lub ograniczać się do części które posiadają specjalne nazewnictwo:
-Stóp (padabhyanga)
-Głowy i karku (shiroabhyanga)
-Czoła – gdzie masaż polega na polewaniu czoła ciepłym olejem (shirodhara)

Masaż Ajurwedyjski – przebieg masażu

Jest wykonywany przez dwóch masażystów jednocześnie. Do jego przeprowadzenia wykorzystuje się ziołowe olejki. Działa odżywczo na skóre i wprowadza w głęboki relaks, według hinduskich wierzeń korzystnie wpływa na wzrok oraz trawienie. Masaż odbywa się w 7 pozycjach ułożeniowych i trwa od 5 do 60 minut. Po zakończeniu masażu należy przez kilka minut pozostać na stole w celu doświadczenia dobroczynnego efektu masażu oraz wziąć gorącą kąpiel w celu spłukania resztek olejku.

Masaż powinien być stosowany w celu : poprawy wyglądu skóry, odżywienia oraz jej oczyszczenia. Ponadto jest to masaż relaksujący, w związku z czym eliminuje zmęczenie i redukuje stres i napięcia mięśniowe. Udowodniono również, że redukuje opuchliznę poprzez poprawę krążenia krwi i limfy. Masaż ten nie powinien być jednak wykonywany u osób, które mają wysoką gorączkę, bądź są przeziębione.  Nie wskazany jest również dla osób z nadciśnieniem, czy zapaleniem stawów.

 

Zapraszamy na masaż katowice

 

 

Author Info

FIZJODIET MEDICAL SPA