514 195 966

Masaż centryfugalny

Masaż centryfugalny

Masaż centryfugalny

Potrzebujesz zregenerować uraz po stłuczeniu, skręceniu lub zwichnięciu? A może chcesz przywrócić swoim mięśniom formę? Koniecznie zainteresuj się zatem masażem centryfugalnym!

Historia masażu centryfugalnego

Między XIX a XX wiekiem uważano, iż układ ruchu składa się tylko z kości i stawów z więzadłami. Zastanawiano się, czemu wydajność sportowców oraz ich wytrzymałość spada mimo, iż stawy czy kości nie zostały uszkodzone. Wtedy odkryto rolę tkanek miękkich: mięśni, powięzi i kaletek. Oczywiście, znano ich strukturę anatomiczną, jednak nikt nie przypisywał im aż tak wielkiej roli! Stwierdzono zatem, że mikro urazy powstałe podczas treningu czy masażu są degradacyjną rzeczą układu ruchu. Z kolei utrzymanie wydajności i wytrzymałości tego układu przypisano… tkankom miękkim. Od tamtej pory zaczęto przestrzegać zasady, by utrzymywać te tkanki w sprawności – i tak narodził się masaż centryfugalny!

Jak przebiega masaż centryfugalny?

Masaż wykonuje się bezpośrednio na stawach, a składa się on z trzech faz. W pierwszej fazie (5-7 minut) masażysta przygotowuje pacjenta do zabiegu – przemywa staw ciepłą wodą z naturalnym mydłem. Rozciera później ten staw, ugniata i głaszcze, aby wywołać odczyn przekrwienny. Druga faza trwa do maksymalnie 15 minut. Na osuszoną skórę masażysta nakłada maść bądź krem leczniczy – tutaj nie są stosowane zwykłe oliwki do masażu bądź balsam! Technika wmasowywania specyfiku polega na jego rozcieraniu i głaskaniu w dostawowym kierunku. Dzięki temu, zwiększa się temperatura tkanek, co przyczynia się do ich rozluźnienia. Zapraszamy na masaż katowice .Następnie, w trzeciej fazie (ok. 10 minut) wprawia się staw w ruch, rozciągając go w kilku kierunkach. W początkowym etapie masowania wykonywane są ćwiczenia bierne, czyli rozluźniające. Następnie przechodzi się do czynnych ćwiczeń.

Jak działa masaż centryfugalny?

Jest to masaż leczniczo-rehabilitacyjny, pomagający wrócić do zdrowia po kontuzji bądź przebytym stanie zapalnym. Skutecznie działa na przyspieszenie i usprawnienie procesów przemiany materii, ustabilizowanie procesu wytwarzania mazi stawowej oraz procesu gojenia po kontuzji, a także rozluźnienie tkanek okołostawowych (miękkich). Dodatkowo, masaż ten zapobiega rozwojowi chorób w obrębie stawów. Ze względu na swoje właściwości, wykorzystywany jest w szczególności po treningach sportowych.

Author Info

FIZJODIET MEDICAL SPA