514 195 966

Masaż lodem

Masaż lodem

Masaż lodem

Ta charakterystyczna metoda masażu jest zabiegiem kriostymulacyjnym. Dzięki niemu można efektywnie wyregulować napięcie tkanek i przyspieszyć przemianę materii. Jak to jest w rzeczywistości z masażem przy użyciu lodu?

Historia masażu lodem

Już wielki temu masaż z użyciem lodu pomagał kobietom w zachowaniu urody. Legenda głosi, że w XVIII wieku z jego dobrodziejstw korzystała Aleksandra Zajączek, która dożyła aż 98-śmiu lat. Otóż, uwielbiała ona lodowatą wodę! W jej pokoju rozstawiano zatem miednice z taką właśnie wodą, a kobieta dodatkowo nie ogrzewała pomieszczenia i masowała się kostkami lodu zaraz po zimnej kąpieli. Aleksandra Zajączek była prawdziwą królową mrozu! Tak więc, ponad 200 lat temu ponoć właśnie ta pani odkryła korzyści, jakie niesie za sobą masaż lodem.

Jak przebiega zabieg z użyciem lodu?

Składa się on dzisiaj zazwyczaj z dwóch etapów, tworzących swego rodzaju grę naczyniową. Najpierw, dochodzi do intensywnego odbioru ciepła. Wówczas, na skutek zwężenia powierzchownych naczyń krwionośnych, następuje krótkotrwałe zbielenie skóry. Zapraszamy na masaż katowice .

Drugim etapem jest rozszerzenie naczyń krwionośnych już po zakończonym masażu lodem. Taki „mroźny masaż” polega na przykładaniu lodu w miejsca, które są wiotkie i wymagają poprawy sprężystości bądź napięcia tkanki. Skóra zmienia kolor pod wpływem zimna – staje się zaróżowiona, gdyż powstaje na niej czynna powierzchnia przekrwienia. Masaż ten nie jest zalecany dla osób po świeżych urazach – lód może spowodować u nich zwiększenie wynaczynienia, a co za tym idzie zwiększy się obrzęk i tkanka jeszcze bardziej się uszkodzi.

Na co pomoże masaż lodem?

Przede wszystkim, pomaga on w chorobach o podłożu reumatoidalnym oraz zwyrodnieniowym, a także w bólach kręgosłupa i osteochondrozie. Dzięki niemu pobudzane są mięśnie, w których nastąpił zanik w wyniku ich bezczynności. Dodatkowo, zabieg ten leczy stany zapalne – jednak tylko te ostre i przewlekłe, jak: zwichnięcie, skręcenie, stłuczenie czy oparzenie.

Masaż pomoże również przy chorobach chirurgicznych, np. obrzękach po operacjach piersi, szczęki bądź rąk. Kolejnym plusem jest fakt, iż kriostymulacyjny masaż wspomoże walkę z chorobami neurologicznymi, jak spaczasty niedowład połowiczny bądź poprzeczny. Masaż lodem pomoże również w zabiegach na strefy odruchowe, np. strefy Heada, Mackenziego czy mięśniowe.

Author Info

FIZJODIET MEDICAL SPA