514 195 966

MASAŻ SHIRODHARA

MASAŻ SHIRODHARA

MASAŻ SHIRODHARA

Masaż ten jest zabiegiem, który przynosi ogromny relaks, odprężenie i ukojenie całego ciała i duszy. Wszystko to dzięki masowaniu obszaru pomiędzy brwiami i czoła, za pomocą ciepłego… Olejku.

Historia masażu shirodhara

Jest to jeden z najważniejszych zabiegów ajuwerdyjskich, zapewniający osiągnięcie wewnętrznego spokoju, dystansu i harmonii. Nazwa masażu składa się z dwóch słów indyjskich, jak shiro (w sanskrycie AJNA oznacza głowę) i dhara (co oznacza polewanie strumieniem płynu). Masuje się czoło, a dokładnie czakrę „trzeciego oka”, właśnie za pomocą ciepłego olejku. Trzecie oko, które jest również zwane „czakrą brwiową” (w sanskrycie AJNA), a także „okiem mądrości” lub „wewnętrznym okiem”, rozwija intuicję, przyspiesza duchową dojrzałość i pogłębia własną świadomość. W starożytnych Indiach sądzono, że taki zabieg zapewni młodość i… Długowieczność. Postrzegano nawet, że jest to technika wręcz boska, dająca nieśmiertelność zupełnie taką, jak niegdyś indyjskim bóstwom!

Jak wykonywany jest masaż shirodhara?

Rytuał łączy w sobie masaż klasyczny z akupresurą, a także skupia się na witalnych punktach ciała, odpowiedzialnych za jego energię. Shirodhara dotyczy najbardziej jednak twarzy, eliminując negatywne emocje, dzięki wyjątkowemu wpływowi olejku ajuwerdyjskiego. Ważne jest wykonywanie go na odpowiednim stole lub łóżku, na które położony zostaje miękki ręcznik – pacjent opiera na nim głowę, co wpływa na spektakularny efekt rytuału. Najpierw przeprowadzany jest masaż skóry głowy, w celu przygotowania jej do przyjęcia dobroczynnych substancji olejków ajuwersyjskich (około 45 minut). Następnie, w ciszy i spokoju, kojące olejki wylewa się na czoło. Są one wmasowywane opuszkami palców nad łuk brwiowy, czyli tzw. sthapani.

Wpływ masażu shirodhara na ciało

Rytuał indyjski pobudza pracę gruczołów dokrewnych, poprawia pamięć, a także rozszerza intuicję i percepcję. Masaż uspokaja również nerwowość, lęki, a także zwalcza stres i bezsenność. Dzięki niemu, ustępuje migrena i przeciążenia umysłowe, a także pobudza się aktywność fal mózgowych. Poprawia się również cyrkulacja krwi w mózgu oraz aktualny stan emocjonalny pacjenta. Shirodhara niweluje także objawy wypalenia zawodowego, depresji oraz wielu chorób o podłożu psychicznym. Co ciekawe, masaż pomaga w całkowitym zahamowaniu wypadania bądź siwieniu włosów!

 

Twój masaż Katowice

Author Info

FIZJODIET MEDICAL SPA