514 195 966

Masaż sportowy

Masaż sportowy

MASAŻ SPORTOWY

Jest to rodzaj masażu, który najczęściej stosowany jest u zawodowych sportowców. Zabieg ma na celu pomóc im w utrzymaniu formy, zapobiec ewentualnym kontuzjom oraz wspomóc organizm w trakcie wysiłku.

Kilka słów na temat masażu sportowego

Na pewno zabieg ten jest stałym elementem przygotowawczym, jeżeli chodzi o osobę zawodowo uprawiającą sport. Dzięki temu może ona ochronić ciało zarówno przez zakwasami i napięciem mięśni, jak i doprowadzić do szybszej regeneracji po treningu. Wyróżnia się kilka rodzajów tego masażu, choć w każdej postaci czerpie on z podstawowych technik masażu klasycznego. Dlatego też stosuje się w jego wykonywaniu głaskanie (na początku i na końcu sesji), a także ugniatanie, rozcieranie czy oklepywanie – jednak z energią znacznie większą, jak typowy masaż klasyczny. Dlatego też masaż sportowy nie należy do tych relaksacyjnych, ale typowo leczniczych masaży.

Jak przebiega masaż sportowy?

Masaż wykazuje podobne działanie, jak izometryczny – pomaga regenerować mięśnie, poprawia krążenie limfy i dotlenia skórę. W masażu najczęściej leczy się miejsca takie, jak: łydki, biodra i uda. Sam masaż pełni wiele funkcji i będzie przebiegał różnie, w zależności od przygotowań sportowca do zawodów. Masażysta najczęściej rozciera miejsca narażone na kontuzję, za pomocą wykonywania rękoma kolistych ruchów – pomaga to rozciągnąć się mięśniom i ścięgnom, a także przywrócić stawom ich naturalną ruchomość. Żeby rozluźnić mięśnie ciała oraz rozszerzyć naczynia krwionośne (by szybciej docierał do organizmu tlen), masażysta opuka leczone partie ciała – ruchami siekającymi oraz klaszczącymi uderzeniami. Zabieg zazwyczaj trwa około 45 minut, w odstępach czasowych co dwa dni – a w przypadku zawodowców nawet codziennie! Zapraszamy na masaż katowice

Zalety masażu sportowego

Zabieg ten pomaga w zwiększeniu się zakresu ruchów oraz elastyczności mięśni – dzięki temu sportowiec może lepiej budować swoją formę. Dodatkowo, znacznie poprawia się krążenie krwi i limfy, tkanki dotleniają się oraz wspomagana zostaje szybsza wymiana substancji między komórkami a krwią. Sportowiec błyskawicznie wraca do formy dzięki sportowemu masażowi, a także zmniejsza się czas regeneracji między jego treningami. Organizm sportowca oczyści się z toksyn, a także poprawi się jego układ nerwowy. Warto pamiętać, że w zapobieganiu urazom i leczeniu kontuzji po treningu masaż sportowy będzie prawdopodobnie nie do przebicia!

Author Info

FIZJODIET MEDICAL SPA