514 195 966

Masaż stopami Padanghata

Masaż stopami Padanghata

MASAŻ STOPAMI PADANGHATA

Masaż stopami padanghata to technika ajuwerdyjska. W ten sposób dawniej masowali się wojownicy, gdy wrócili z bitwy bądź intensywnego treningu. Obecnie, rytuał ma za zadanie rozluźnić i wzmocnić organizm, a także zabezpieczyć mięśnie i stawy przed niepożądanymi urazami.

Historia masażu Padanghata

Rytuał wywodzi się z południowych Indii. Zainspirowany został pradawną sztuką walki, zwaną „Kalarippayat”. Co ciekawe, tradycja wykonywania tego rodzaju zabiegu ma już ponad 3000 lat! Wojownicy Kalarippayat pochodzili z Kerali – stąd masaż zwany jest również kalaryjskim. Jednym ze znanych mistrzów ówczesnych sztuki walki był buddyjski mnich, Bodhidharma, który wędrował po Indiach ze swoimi naukami. Rozpropagował on sport w całym kraju, docierając nawet do chińskiego klasztoru Shaolin. Aby ulżyć całemu ciału po treningach i starciach, wojownicy poddawali swoje stopy właśnie takiemu masażowi. Dzięki niemu mogli zregenerować zmęczone ciało oraz utrzymać doskonałą kondycję. Tradycja indyjska głosi iż każda osoba wykonująca masaż padanghata przekazuje na masowaną osobę energię – najpierw przez czakrę ciemienia, później przez czakrę gardła, a na samym końcu za pomocą stopy!

Jak przebiega masaż?

Pacjent kładzie się na macie, rozciągniętej na podłodze. Na samym początku masażysta delikatnie masuje głowę pacjenta. Następnie naciera jego ciało ciepłymi olejkami ajuwerdejskimi. Masowana osoba przybiera aż 5 pozycji w trakcie zabiegu: na brzuchu, na boku, plecach, ramionach i w pozycji virasany – tzn. klęcząc oraz rozstawiając kolana i stopy na boki. Masażysta balansuje nad ciałem pacjenta, trzymając się rękoma doczepionymi do sufitu lin. Uciskanie danych punktów ciała stopami odbywa się w stałym natężeniu, dość posuwistą serią. Siła nacisku na leczone miejsca zależy głównie od budowy ciała oraz dolegliwości danej osoby. Uciskanie wybranych punktów na ciele pobudza przepływ życiowej energii, poprzez znajdujące się w organizmie nadi, tzw. kanały energetyczne.

W jaki sposób masaż wpływa na pacjenta?

Rytuał sprawdza się najlepiej u osób, które zawodowo uprawiają jakiś sport. Działa on relaksująco, a także sprzyja efektywnemu wypoczynkowi. Dzięki zabiegowi padanghata poprawia się elastyczność mięśni i stawów, przywrócona zostaje równowaga psychiczna, a także zmniejsza się wszelakie uczucie napięcia. Masaż posiada silne właściwości rozgrzewające oraz łagodzi dolegliwości znużenia i senności bądź zmęczenia. Padanghata usuwa blokady energetyczne, chroni przed kontuzjami, wzmacnia system odpornościowy oraz przynosi ukojenie całego ciała.

Zapraszamy na masaż katowice

Author Info

FIZJODIET MEDICAL SPA