514 195 966

Zespół trzaskającego biodra

Zespół trzaskającego biodra

Zespół trzaskającego biodra – opis urazu

Zespół trzaskającego biodra (SHS, ang. Snapping Hip Syndrome) to dysfunkcja polegająca na odczuwaniu wyraźnego, charakterystycznego przeskakiwania w okolicach stawu biodrowego w czasie wykonywania ruchu. Spowodowane jest to przesuwaniem się napiętych mięśni lub pasma powięziowego nad krętarzem kości udowej, głową kości udowej czy też wyniosłością biodrowo-łonową. Często pacjenci ignorują tę dolegliwość, aż do momentu pojawienia się bólu. Charakterystyczne jest pojawienie się trzasku lub czasami również bólu w trakcie ruchu w biodrze z pozycji odwiedzenia i rotacji zewnętrznej do pozycji wyprostu i rotacji wewnętrznej. Czynnikiem zapoczątkowywującym wystąpienie bólu jest często uraz. Istnieją trzy postaci SHS – zewnętrzna, wewnętrzna oraz wewnątrzstawowa. Najczęściej występującą postacią zespołu trzaskającego biodra jest postać zewnętrzna. W tym przypadku elementami przesuwającymi się mogą być pasmo biodrowo-piszczelowe oraz jego napinacz, czyli naprężacz powięzi szerokiej. Nadmiernie napięty mięsień naprężacz powięzi szerokiej zachowuje się jak napięta struna i podczas ruchów zginania i prostowania stawu biodrowego przeskakuje po krętarzu większym uda.

Zespół trzaskającego biodra – przyczyny urazu

Nie jest znana jednoznaczna przeczyna odpowiadająca za zespół trzaskającego biodra, lecz przypuszcza się, że szereg czynników może się przyczynić do jego rozwoju. Zalicza się do nich uprawianie dyscyplin sportowych oraz wykonywanie zawodów, które powodują nadmierne obciążenie stawów biodrowych. W pierwszej kategorii najbardziej narażeni są piłkarze, tancerze oraz baletnice, lekkoatleci, kulturyści, osoby uprawiające sporty walki. U sportowców niekiedy przyczyną mogą być nieodpowiednio dobrane obciążenie podczas treningów, zła technika wykonywania ćwiczeń lub zmiany anatomiczne, które skutkują nieprawidłowym ruchem w stawie biodrowym. Następną przyczyną są uszkodzenia stawu biodrowego spowodowane urazami mechanicznymi oraz przebyte zabiegi chirurgiczne stawu biodrowego, a także zwyrodnienia oraz reumatoidalne zapalenie stawów. Wady postawy także mogą miec wpływ na rozwój SHS

Zespół trzaskającego biodra – leczenie

Leczenie zachowawcze daje bardzo dobre efekty.  Zazwyczaj zaczyna się ono od leczenia farmakologicznego objawów bólowych przy pomocy NLPZ oraz zmiany wzorców ruchowych pacjenta tak, aby ruchy nie drażniły okolicy krętarzy kości udowej. W przypadku pacjentów uprawiających sport należy zmniejszyć intensywność treningów do stopnia, który nie wywołuje bólu. Jeśli jest to niemożliwe, pacjent powinien zaprzestać aktywności fizycznej do czasu powrotu do zdrowia. Głównym celem rehabilitacji w SHS jest przywrócenie prawidłowego balansu mięśniowego oraz zmniejszenie nadmiernego napięcia powięzi, które powodują trzaski. Zadaniem fizjoterapeuty jest rozciągnięcie pasma biodrowo-piszczelowego oraz mięśnia biodrowo-lędźwiowego. W tym celu można zastosować masaż głęboki, masaż poprzeczny, technikę rozluźniania mięśniowo-powięziowego, poizometryczną relaksację mięśni. W czasie rehabilitacji pacjenta warto wprowadzić ćwiczenia czucia głębokiego, ćwiczenia poprawiające stabilizację oraz wzmacniające siłę kończyn dolnych. Bardzo ważne jest holistyczne i indywidualne podejście fizjoterapeuty do pacjenta.

 

Zapraszamy na masaż katowice

 

Author Info

FIZJODIET MEDICAL SPA